04-13-2012, 05:11 PM
0
Oh I don't pay for the fuel. That is the company's expense. It took 225 gallons to make the round trip so at the average of $4.08/gal it cost $918.00 in fuel.
I just drive for the company. They pay for all the truck expenses and associated costs plus they pay me for driving. Now these costs are written into the price of the product to the customers. Much of the rise in food prices can be attributed to the cost of fuel and especially so with crops that require fuel to plant/cultivate/harvest.
Eggs aren't AS effected as say beef (due to the large amounts of feed for cattle and that chickens produce eggs for a long span of time) where the costs come from the need to transport from fresh butchering to processing to the store shelves.
My loss was $15 for the extra stop and a difference of $75 for a zone 7 as opposed to a zone 8 trip.
I missed the zone 8 mileage by 13 miles.
I just drive for the company. They pay for all the truck expenses and associated costs plus they pay me for driving. Now these costs are written into the price of the product to the customers. Much of the rise in food prices can be attributed to the cost of fuel and especially so with crops that require fuel to plant/cultivate/harvest.
Eggs aren't AS effected as say beef (due to the large amounts of feed for cattle and that chickens produce eggs for a long span of time) where the costs come from the need to transport from fresh butchering to processing to the store shelves.
My loss was $15 for the extra stop and a difference of $75 for a zone 7 as opposed to a zone 8 trip.
I missed the zone 8 mileage by 13 miles.
